Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
biznes
shutterstock

Fundusze Europejskie od lat wspierają polskich przedsiębiorców, na różne sposoby. W latach 2014–2021 pomoc otrzymało już ponad 92 tys. firm w Polsce.

Wiele rozwiązań na każdym etapie

Ci, którzy mają pomysł na biznes, cały czas mogą liczyć na pomoc w jego założeniu. Organizowane w województwach Polski Wschodniej Platformy Startowe zapewniają wszystko, czego potrzeba na początku – od przestrzeni biurowej, przez mentoring i wsparcie przy tworzeniu podstaw biznesowych, po obsługę prawną, księgową i podatkową, a na koniec możliwość ubiegania się o dofinansowanie sięgające 1 mln zł. Jak dotąd środki z programu Polska Wschodnia wsparły już ok. ok. 1,5 tys. start-upów, a łącznie ok. 3,3 tys. przedsiębiorstw.

Firmy mogą również skorzystać z dofinansowania na wprowadzenie nowych rozwiązań wzorniczych. Z kolei grant na wejście na zagraniczne rynki może pomóc sfinansować usługi doradcze związane z wprowadzeniem nowego modelu biznesowego, a także pokryć m.in. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów. Z takiej pomocy skorzystało już ok. 300 przedsiębiorstw !

Program Inteligentny Rozwój wspiera przede wszystkim prowadzenie i komercjalizację wyników badań, czyli wprowadzanie innowacji w przedsiębiorstwach. Łącznie wdrożonych zostało 5,2 tys. wyników prac badawczo-rozwojowych. Przyczynia się to do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki, lepszego dostosowania produktów i usług do potrzeb konsumentów i wzrostu prestiżu kraju na arenie międzynarodowej.

Pomocna dłoń

Fundusze Europejskie pomagają także wyjść z kłopotów. Łącznie wsparcie ze wszystkich programów otrzymało ponad 1 mln osób bezrobotnych. Dzięki programowi Wiedza Edukacja Rozwój osoby w wieku do 30. roku życia założyły 85 tys. działalności gospodarczych, 210 tys. osób podniosło swoje kwalifikacje zawodowe a także prawie 6,9 tys. pracowników otrzymało wsparcie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem.

Wyzwaniem, z którym wszyscy przedsiębiorcy aktualnie się mierzą, jest pandemia COVID-19. W ramach inicjatywy REACT-EU przyjętej w celu przeciwdziałania skutkom koronawirusa 1,4 mld zł zostanie przeznaczone dla przedsiębiorców głównie w postaci pożyczek, w tym:

  • ponad 1,2 mld zł na znane i cieszące się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców pożyczki płynnościowe,
  • ponad 110 mln zł na nowe rozwiązania cyfrowe w przedsiębiorstwach,
  • ponad 52 mln zł na wsparcie zarządzania i monitorowania realizacji działań przeciwdziałających skutkom epidemii.

Czytaj więcej: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/efekty-funduszy-europejskich/efekty-lata-2014-2020/

.
fot. materiały prasowe

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Autor: Jan Bugdalski