Fundusze na innowacje znoszące bariery

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
.
fot. materiały prasowe

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak osoba niewidoma załatwia sprawy w urzędzie, robi zakupy w sklepie czy korzysta z dostępu do sztuki? Jako społeczeństwo wciąż uczymy się, jak ułatwić ludziom z niepełnosprawnościami codzienne funkcjonowanie. Fundusze Europejskie wspierają pomysły, które tworzą nowe rozwiązania usuwające bariery.

Od pomysłu do projektu

Czasem ma się dobry pomysł, ale nie wie się, jak go zrealizować. Właśnie dlatego powstały inkubatory dostępności finansowane z programu Wiedza Edukacja Rozwój. Pomagają one rozwinąć pomysły niwelujące bariery dostępności w życiu codziennym osób z niepełnosprawnościami i starszych. Inkubatory oferują kompleksowe wsparcie doświadczonych ekspertów na każdym etapie projektu – od ogólnego planu po wdrożenie danej idei. Zaakceptowane projekty zyskują dofinansowanie w postaci grantu.

Realna zmiana

Dzięki inkubatorom w społeczeństwie zachodzą namacalne zmiany. Przykładem może być innowacyjny projekt „Sztuka dostępna”, czyli stworzony przez Fundację Sztuka Forma podręcznik przedstawiający metody tworzenia sztuki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Omówione w nim zostały zarówno propozycje rozwiązań technologicznych zwiększających dostępność sztuki, jak i metody pracy artystyczno-warsztatowej. To tylko jeden z wielu projektów, które powstają w inkubatorach dostępności.

Certyfikaty dostępności

Czasem wystarczą niewielkie zmiany, by zmienić środowisko na bardziej dostępne. Korzystają na tym nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, lecz także przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. W I kw. 2022 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikuje listę instytucji, które po przeprowadzeniu audytu dostępności będą mogły wystawiać certyfikaty dostępności. Certyfikaty będą upoważniały posiadaczy do obniżenia o 5 proc. składek ponoszonych na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dlatego warto zadbać o zwiększenie dostępności już teraz. Opłaci się to wszystkim!

Kliknij „Czytaj więcej” i poznaj lepiej Program Dostępność Plus

.
fot. materiały prasowe

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Autor: Jan Bugdalski