Fundusze na zdrowie psychiczne

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
.
fot. materiały prasowe

Zaburzenia psychiczne to znak naszych czasów. Coraz częściej dotyczą również najmłodszych. Pandemia COVID-19 dodatkowo pogłębiła obecne w społeczeństwie problemy.

Osoby, które potrzebują pomocy, mogą na nią liczyć dzięki Środowiskowym Centrom Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży (w skrócie ŚCZP) finansowanym z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Pomoc dla dzieci i rodziców

Do centrów zgłaszać się mogą zarówno rodzice, którzy czują, że ich dzieci mogą mieć problemy związane ze zdrowiem psychicznym, jak i same dzieci oraz młodzież (wówczas na rozpoczęcie terapii potrzebna jest jednak pisemna zgoda rodzica). Skierowanie nie jest wymagane, a wsparcie świadczone jest nieodpłatnie.

W ŚCZP oferowana jest kompleksowa, szybka pomoc (w ciągu 72 h) medyczna i społeczna. W terapię zaangażowana jest również rodzina pacjenta. Sprawdzona metoda „Otwartego Dialogu” daje leczonym poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Centrum koordynuje działanie wielu jednostek (ośrodków pomocy społecznej, poradni pedagogiczno-psychologicznych, lekarzy pierwszego kontaktu i szkół), co pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów w leczeniu.

Oczywiście, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego w ŚCZP organizowane są szkolenia i warsztaty, m.in. dla dzieci, rodziców oraz nauczycieli, w trakcie których specjaliści przekazują rzetelną wiedzę na temat zdrowia psychicznego.

Gdzie szukać wsparcia?

Pierwsze ŚCZP dla dzieci i młodzieży powstało na warszawskich Bielanach. To w nim wypracowano model, który posłuży dziewięciu następnym centrom. Powstaną one w innych dzielnicach stolicy, a także w Krakowie, Zielonej Górze, Łodzi, Sosnowcu oraz Pabianicach. Obecnie wsparcie dla dzieci i młodzieży oferują już dwa centra na Bielanach i jedno w Piasecznie. Dorośli mogą szukać pomocy w Warszawie, Koszalinie, Wieliczce i Nowym Targu.

Więcej interesujących projektów wsparcia psychologicznego z dofinansowaniem z POWER poznasz, klikając „czytaj więcej”.

.
fot. materiały prasowe

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Autor: Jan Bugdalski