Szkoła przyjazna dla wszystkich

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
.
fot. materiały prasowe

Dobra szkoła to taka, w której każdy ma równe szanse, niezależnie od możliwości ruchowych lub poznawczych. Dzięki Funduszom Europejskim i przedsięwzięciu Dostępna szkoła więcej placówek będzie dostosowanych do przyjęcia uczniów z niepełnosprawnościami.

Modelowe rozwiązanie

Model Dostępnej Szkoły (MDS) w przyszłości stanie się standardem dla wszystkich szkół podstawowych. Nie tylko pod względem ułatwień architektonicznych, ale też organizacyjnych, sprzętowych czy w zakresie kompetencji kadry.

Do pilotażu MDS (prowadzonego w ramach dwóch unijnych projektów) już zgłosiło się 100 szkół podstawowych, a łącznie obejmie on prawie 200 placówek w całej Polsce. Co ważne, ponad połowa z nich to szkoły z mniejszych gmin, liczących do 50 tys. mieszkańców.

Zwiększenie dostępności w szkołach to jeden z celów programu Dostępność Plus. Działanie koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pierwsze realizacje

31 sierpnia 2021 r. dwie szkoły podstawowe w Wieluniu w woj. wielkopolskim jako pierwsze rozpoczęły testowanie powstającego MDS. Skorzystają one z grantu w wysokości 1 350 000 zł. Wśród beneficjentów znalazła się także szkoła w Dubiecku w woj. podkarpackim.

O tego typu granty z programu Wiedza Edukacja Rozwój w wysokości od 500 000 zł do 1 350 000 zł mogą ubiegać się organy prowadzące szkoły podstawowe publiczne, niepubliczne, ogólnodostępne, integracyjne i specjalne.

Dowiedz się więcej o programie Dostępna szkoła

Czytaj więcej:

https://rarr.rzeszow.pl/projekty/projekt-dostepna-szkola/

.
fot. materiały prasowe

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Autor: Jan Bugdalski